Small Island

Andrea Levy - Small Island

Andrea Levy

Small Island

Cena: 26,00 

Stan książki
bardzo dobry
Nr katalogowy
07290008
Liczba stron
533
Rok wydania
2004
Okładka
miękka
Rozmiar
20 x 13

Pozostało tylko: 1

Book description

Small Island

 

English:

Hortense Joseph arrives in London from Jamaica in 1948 with her life in her suitcase. Her heart broken and her resolve intact. Her husband, Gilbert Joseph, returns from the war expecting to be received as a hero. But finds his status as a black man in Britain to be second class. His white landlady, Queenie, raised as a farmer’s daughter, befriends Gilbert, and later Hortense, with innocence and courage. Until the unexpected arrival of her husband, Bernard, who returns from combat with issues of his own to resolve.

Told in these four voices, this book is a courageous novel of tender emotion and sparkling wit. Of crossings taken and passages lost, of shattering compassion and of reckless optimism in the face of insurmountable barriers. In short, an encapsulation of the immigrant’s life.

 

Polski:

Hortense Joseph przybywa do Londynu z Jamajki w 1948 roku z życiem w walizce. Ponadto ze złamanym sercem i niezłomną determinacją. Jej mąż, Gilbert Joseph, wrócił z wojny spodziewając się, że przyjmą go jak bohatera. Jednak jego status czarnoskórego mężczyzny w Wielkiej Brytanii jest drugiej kategorii. Jego biała gospodyni, Queenie, wychowana jako córka farmera, zaprzyjaźnia się z Gilbertem, a później z Hortense, z niewinnością i odwagą. Aż do niespodziewanego przybycia jej męża, Bernarda, który wraca z walki z własnymi problemami do rozwiązania.

Opowiedziana tymi czterema głosami, książka ta jest odważną powieścią o czułych emocjach i błyskotliwym dowcipie. A także o podjętych i utraconych przejściach, o wstrząsającym współczuciu i lekkomyślnym optymizmie w obliczu barier nie do pokonania. Krótko mówiąc, jest to enkapsulacja życia imigranta.

Andrea Levy - Small Island

Andrea Levy – Small Island

Andrea Levy - Small Island

Andrea Levy – Small Island

Korzystanie ze strony oznacza akceptację Polityki Cookies.

X